Nahaseen võib nakatada erinevaid kehaosi. Kõige levinumad nahaseened on kubemeseen ja dermatofütoos (kassihaigus) (vt allpool).
Mis on kubemeseen? Kubemeseen on nakkav kubemepiirkonna nahaseene vorm. Peamised haigustekitajad on seened dermatofüüdid, millede paljunemist soodustab soe ja niiske keskkond.
Kubemeseen põhjustab sügelust ja valliga ümbritsetud ketendavaid nahalaike, millel mõnikord tekivad villid. Sümptomid võivad olla erineva raskusastmega ega pruugi avalduda korraga.
Kubemeseen võib esineda kubemepiirkonnas, reitel ja tuharatel.
Enamasti saab kubemeseene ravida Lamisil kreemi või geeliga nädala jooksul.
Kubemeseent põevad sagedamini mehed.
Kubemeseene sümptomid
Kubemeseene sümptomid võivad olla ebameeldivad ja valulikud, eriti juhul kui see jääb pikemaks ajaks ning ravita.
Kubemeseene sümptomid on erinevad. Kõige levinumad sümptomid on:
Sügelus või kipitus kubeme, reite, tuharate ja päraku piirkonnas Punane lööve ja esiletõusvad, ketendavad nahalaigud Villid ja vigastused, mis võivad olla põletikulised Ebatavaliselt tume või hele nahk nakatunud kohtades Lõhkenud villid, mis on valulikud ja tursunud Paks, kuiv, ketendav nahk kubemepiirkonnas
Tugeva nakkuse korral võib tekkida ebameeldiv lõhn.
Kubemeseene põhjustajad
Kubemeseen kandub edasi inimeselt inimesele või kokkupuutel nakatunud kubemega (nt aluspesu kaudu) Nakatumine toimub nahk- nahk kontaktil kubemehaigust põdeva isikuga või kokkupuutel nakatunud pindadega (nt rätikud või voodipesu).
Seen areneb suurepäraselt soojas ja niiskes keskkonnas, nt kubemepiirkonnas.
Nahaseen levib kergesti nahk-naha kontakti kaudu, nii et kui puudutate jalaseenega nakatunud piirkonda ja seejärel puudutate oma keha, võib see põhjustada kubemeseene nakkuse.
Dermatofütoosi sümptomid võivad olla ebameeldivad, valulikud ja ebaesteetilised, eriti juhul kui need jäävad pikemaks ajaks ning ravita.
Dermatofütoosi sümptomid on erinevad. Kõige levinumad sümptomid on järgmised:
Sügelev lööve ülakehal, rinnal, kõhul, jalgadel ja kätel Iseloomulik punane, ringikujuline lööve Punane lööve Ringikujulised haavandid kuiva, ketendava või niiske nahaga Lööve väikeste villidega või villidega servadel Lõhkenud villid, mis on valulikud ja tursunud Kare, kuiv või ketendav käte nahk
Dermatofütoosi põhjustajad
Dermatofütoosi võib nakatuda kokkupuutel haige inimese, kodulooma naha või saastunud pinnaga (nt põranda või rätikuga).
Dermatofütoosi esineb enamasti soojas, niiskes keskkonnas.
Dermatofütoosi võib nakatuda kokkupuutel nakatunud loomadega, näiteks koerte, kasside, hobuste või lehmadega.
Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.